image

Datça Palamutbükü Nerededir, Nasıl Gidilir?

Muğla ilinin Datça ilçesine 22 km uzaklıkta yer alan Palamutbükü, liman ve plajlara sahip küçük bir ova yerleşimidir. Datça, anakarada yer alan Palamutbükü’nün yanı sıra aynı ismi taşıyan bir adaya da sahiptir. Anakarayı, adaya bağlayan herhangi bir köprü olmamakla birlikte tek ulaşım deniz yoluyla sağlanmaktadır.

Datça Palamutbükü ziyareti yapmak isteyenler için ise ulaşım kara yolu, deniz yolu ve civar ilçelerde yer alan hava yoluyla mümkün olmaktadır. Bodrum Havaalanına 90 km, Dalaman Havaalanına 180 km uzaklıktadır. Ayrıca deniz yolunu tercih edenler için Bodrum – Datça arasında feribot seferleri de mevcuttur.

Datça Palamutbükü Gezilecek Yerler ve Kültürel Faaliyetler

Palamutbükü Datça’nın güneye bakan tarafında oldukça güzel doğal alanlara sahip bir koydur.  Yarımadanın kuzey kıyısında dağlar yüksek, bitki örtüsü sıktır. Doğusunda yer alan derin vadilerde endemik Datça Hurması yetişmektedir.

Eksera Deresi, Hurmalıbük Deresi, Karaalibükü Deresi, Karasüleymanbükü Deresi, yakın olan doğa yürüyüşüne elverişli yerlerdendir. Palamutbükü, civarındaki diğer ovalar ile birlikte antik çağlardan beri insanları etrafında toplamıştır. Ayrıca pek çok su sporu için tercih edilen plajlar içerisinde yer alır. Düzenlenen kış yüzme maratonu gibi şenliklerle ziyaret edenlere her mevsim güzel deneyim fırsatları sunmaktadır.

Datça Palamutbükü Antik Çağ’da Karia Bölgesi’nde yer almaktadır. En yakın antik kent 14 km mesafede bulunan Knidos Antik Kenti’dir. Plamutbükü iki bölgeden oluşan Knidos Antik Kenti’nin ortasında yer almaktadır. Günümüzde, Burgaz Ören Yeri olarak adlandırılan I. Knidos (Palaia Knidos) doğusunda,  II. Knidos ise batısında bulunmaktadır. Tarihi MÖ 2000’lere kadar inmektedir.

Dorlar tarafından kurulan kent antik çağda şarap üretimi ve ticareti konusunda önde gelen isimlerdendir. Ünlü Heykeltıraş Praxiteles’in yaptığı Aphrodite heykeli de Knidos’a özgüdür. Burada tarihe adını yazdırmış Filozof Eudokos, Tarihçi Agatarkhides, Hekim Theopompos ve Artemidoros yaşamıştır. İki tarafında ören yeri bulunan Palamutbükü tarih tutkunları için harika fırsatlar barındırmaktadır.

Palamutbükü Butik Otel beyaz inci sayılı denize sıfır oteller arasında, çam ağaçlarının hayat bulduğu bahçesinde modern dizaynı, yüksek konforu ve kaliteli hizmeti ile tüm yılın yorgunluğunu atacağınız bir tatil sunuyor

Fırsatlardan haberdar olun.

Copyright © Butik Otel Beyaz İnci 2021. Tüm hakları saklıdır. Palamutbükü Otelleri | Butik Otel PalamutbüküDatça Otelleri | Palamutbükü | Datça Konaklama | Palamutbükü Otel Fiyatları ✶ Design DATCAWEB.COM - Tasarım/Grafik & SEO ✶

Şimdi Ara
Navigasyon